KARBOKSYTERAPIA

Czym jest karboksyterapia?

Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym wprowadzaniu kontrolowanych dawek dwutlenku węgla. Jest to bezpieczna, precyzyjna, mało inwazyjna i klinicznie sprawdzona metoda stosowana do odmładzania skóry, walki ze zmarszczkami, zwiotczeniami skóry, brakiem elastyczności, cellulitem, lokalnymi nadmiarami tkanki tłuszczowej, rozstępami i bliznami. Terapia stosowana jest także u pacjentów z problemem rumienia i rozszerzonych naczyń krwionośnych, łysieniem, a także ogniskami łuszczycy, zaburzeniami krążenia obwodowego, czy owrzodzeniami i opóźnionym gojeniem ran. Karboksyterapia została okrzyknięta rewolucją w kosmetologii XXI wieku i największym przełomem w medycynie estetycznej od czasu zastosowania botoksu.

Jaka jest istota działania zabiegu?

Gaz oddziałuje na okoliczne komórki, uruchamiając proces przetlenienia w celu usunięcia dwutlenku węgla. Już po kilku minutach obserwowana jest poprawa ukrwienia komórek powierzchni zabiegowej. Dwutlenek węgla aktywuje procesy oczyszczające, odżywcze, i poprawy struktury kolagenu komórek skóry, co daje wyraźny i trwały efekt ujędrnienia i poprawy elastyczności skóry. Dzięki prowokacji organizmu do obrony przed punktowo podawanym CO2 wzrasta aktywność naczyń krwionośnych, co poprawia ukrwienie, a zwiększająca się aktywność układu krążenia skutkuje podwyższeniem poziomu hemoglobiny we krwi pacjenta.

W obszarze poddawanym zabiegowi dochodzi do znaczącego wzrostu produkcji kolagenu i elastyny (ok. 40%), co, w połączeniu z aktywacją przepływu naczyniowego oraz zwiększeniem dopływu tlenu oraz substancji odżywczych, prowadzi do redukcji zmarszczek i regeneracji skóry. Iniekcje CO2 zwiększają procesy naprawcze poprzez tworzenie nowych naczyń krwionośnych (neowaskularyzacja), rozszerzenie istniejących (rewaskularyzacja) oraz aktywację adipocytów (komórek tłuszczowych) w celu uaktywnienia procesów lipolizy (rozkładu komórek tłuszczowych).

Czy CO2 nie jest szkodliwy?

Karboksyterapia, będąca pierwotnie terapią medyczną i znana od ponad 80 lat, jest obecnie najpopularniejszą metodą odmładzania w Ameryce Południowej, Północnej i Europie. Dzięki wieloletniej pracy naukowców i lekarzy przeprowadzono z sukcesem liczne badania i testy kliniczne. Dwutlenek węgla jest gazem niepalnym i nietoksycznym, w kosmetologii nazwanym już zasłużenie cząsteczką piękna. Iniekcja CO2 jest całkowicie bezpieczna – dwutlenek węgla jest produkowany przez nasze komórki w wyniku spalania tlenu oraz wydalany jako metabolit przez nasze płuca. Nie podajemy więc substancji obcych dla organizmu, co oznacza, że wykorzystujemy CO2 jako naturalny, terapeutyczny czynnik dotleniający i odnawiający komórki. Ilość podanego w jednym zabiegu CO2 równa się ilości CO2 produkowanego przez nasz organizm podczas średnio intensywnego wysiłku. Dwutlenek węgla, który jest 20-krotnie łatwiej rozpuszczalny od tlenu, dużo łatwiej się też wchłania, a po około 5 minutach jest wydalony z organizmu wraz z wydychanym powietrzem. Nowoczesna aparatura do aplikacji CO2 i wielokierunkowe obserwacje oraz rozwój technologii diagnostycznej potwierdziły wyjątkową skuteczność metody i brak negatywnych efektów.

Jakie problemy skórne można zniwelować stosując karboksyterapię?

  • Karboksyterapia oczu – niwelacja zmarszczek, rozjaśnienie cieni wokół i pod oczami, zwiększenie grubości i gęstości skóry okolicy oka, redukcja worków pod oczami, ograniczenie tendencji do obrzęków, lifting powieki górnej, likwidacja poduszek tłuszczowych górnej i dolnej powieki.
  • Szyja / dekolt – wzmocnienie skóry pergaminowej, pojędrnienie, lifting, wygładzenie, niwelacja bruzd poprzecznych rejonu szyi, rozświetlenie i wyrównanie skóry dekoltu.
  • Karboksyterapia podbródka / owal twarzy – modelowanie konturów twarzy, redukcja chomików, redukcja drugiego podbródka, ujędrnienie skóry linii żuchwy i granicy szyjnej.
  • Karboksyterapia dłoni – wzmocnienie skóry pergaminowej, rozjaśnienie skóry, pojędrnienie, zwiększenie gęstości skóry dłoni, lifting, znaczne odmłodzenie.
  • Karboksyterapia piersi – redukcja wiotkości skóry, ujędrnienie, rozświetlenie skóry, zwiększenie gęstości skóry, lifting, redukcja rozstępów.
  • Karboksyterapia twarzy – redukcja zmarszczek, wiotkości, trądzik, kruche naczynka, nieaktywny trądzik różowaty, niedotlenienie, obrzęki.
  • Karboksyterapia włosy – włosy słabe, cienkie i wypadające, łysienie plackowate.
  • Karboksyterapia rozstępy.
  • Karboksyterapia brzuch – Metodę stosuje się w kuracjach antycellulitowych, ujędrniających i odmładzających, a także przy usuwaniu blizn oraz rozstępów oraz likwidacji miejscowo zlokalizowanej tkanki tłuszczowej.

 

Jak często należy powtarzać procedurę?

W zależności od nasilenia problemu oraz rodzaju schorzenia. Karboksyterapię w obszarze twarzy, szyi i dekoltu można przeprowadzić jednorazowo, jako tzw. zabieg bankietowy około 3 – 4 dni przed ważniejszym wyjściem, by wyglądać świeżo i witalnie.

Natomiast trwała redukcja zmarszczek, redukcja cellulitu oraz jednostek chorobowych (łysienie, łuszczyca) to terapie, przy których wymierne rezultaty uzyskujemy dzięki serii zabiegów przeprowadzanych z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu, około 6–20 zabiegów (zależnie od stanu wyjściowego skóry, rodzaju i nasilenia problemu). Po serii zabiegów następuje przejście do fazy redukcyjnej, która w każdym przypadku obejmuje 1 zabieg po 2 tygodniach, następnie 1 zabieg po 3 tygodniach od zakończenia serii, a następnie dla utrzymania efektów zaleca się wykonywanie zabiegu średnio raz w miesiącu lub zabiegi kontrolne raz na kilka miesięcy.

Czy zabieg wymaga specjalnych przygotowań?

Nie, po wykluczeniu przeciwwskazań oraz wypełnieniu karty pacjenta, zabieg można wykonać praktycznie od razu.

Czy zabieg jest bolesny?

Jak wygląda się po zabiegu? Jak przebiega gojenie? Zabieg nie jest zabiegiem relaksacyjnym; jednakże mikroiniekcje wykonywane ultra cienką igłą zapewniają względnie małą bolesność, podobną do uczucia wyrywania włoska. Rozchodzenie się gazu pod skórą można przyrównać do lekkiego, podskórnego rozpierania. Dzięki zastosowaniu specjalnych programów zabiegowych podzielonych na poszczególne partie ciała, zapewniona jest pełna kontrola podczas zabiegu, a system ogrzewania gazu to rozwiązanie przyjazne pacjentom i znajdujące zastosowanie w naszym najwyższej klasy urządzeniu. Gaz o podwyższonej temperaturze zapewnia redukcję dyskomfortu do minimum.

Metoda jest bezpieczna, nie powoduje powikłań, nie wymaga okresu rekonwalescencji ani okresu gojenia. Dyskomfort pacjenta jest minimalny i wiąże się tylko z koniecznością nakłuwania skóry i chwilowym odczuciem wędrówki gazu pod skórą. Rzadko pojawiające się zaczerwienienia znikają bez śladu w ciągu kilku godzin po zabiegu, a u niektórych pacjentów nawet do 15 minut po zabiegu.