Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, jednak procedura zabiegowa jest do siebie bardzo zbliżona. Stymulatory tkankowe (preparaty na bazie m.in. kwasu hialuronowego, kolagenu, hydroksyapatytu wapnia, aminokwasów i kwasu L-polimlekowego) aplikowane są przy pomocy cienkiej igły punktowo do skóry właściwej. Dzięki temu substancje docierają bezpośrednio do docelowego miejsca działania, z pominięciem bariery naskórka.
W początkowym etapie, po wstrzyknięciu preparatu otrzymywany jest pierwotny efekt wynikający z wypełnienia preparatem. Następnie, wskutek stymulacji syntezy włókien kolagenowych, dochodzi do odbudowania struktury kolagenowej będącej szkieletem tkanki skórnej, co prowadzi do powstania ostatecznego rezultatu zabiegu. Efekt stymulatorów tkankowych utrzymuje się do kilkunastu miesięcy. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga podania znieczulenia. Ten wysoce bezpieczny i efektywny zabieg medycyny estetycznej cieszy się coraz większą popularnością.
Zmarszczki: Osłabienie włókien kolagenowych – niezależnie od tego, czy jest skutkiem procesu starzenia, czy wynik z predyspozycji genetycznych – skutkuje wiotkością skóry i powstawaniem zmarszczek. Stymulatory tkankowe zawierają składniki prowokujące produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych.
Drobne blizny: Blizna po zakończeniu procesu bliznowacenia uzyskuje finalny wygląd po około dwóch latach. Stymulatory tkankowe są skutecznym, nisko inwazyjnym rozwiązaniem pozwalającym na spłycenie utrwalonych niewielkich blizn. Poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny stymulują przebudowę blizny.
Przesuszona, poszarzała skóra: Suchość skóry i cera pozbawiona blasku występują naturalnie przez procesy starzenia. Stymulatory tkankowe docierają do fibroblastów, zapoczątkowując procesy regeneracji. Gama ich składników jest szeroka. Ich zadaniem jest także prowokowanie tkanek do zwiększenia odżywienia i nawilżenia.
Utrata jędrności skóry: Ze względu na swoje działanie stymulatory tkankowe znajdują zastosowanie w przypadku cery dojrzałej. Osłabienie włókien kolagenowych wynikające z procesów starzenia można odwrócić. Stymulatory tkankowe wspierają produkcję kolagenu i elastyny, tym samym przywracając skórze właściwą jej gęstość, napięcie i elastyczność.
Rozstępy: Rozstępy są charakterystycznym rodzajem blizny. Stymulatory tkankowe aplikowane w problematyczny obszar skłaniają tkankę łączną do przebudowy rozstępów, znacznie je spłycając i zmniejszając widoczność.
Proces leczenia rozpoczyna się od doboru odpowiedniego rodzaju preparatu, który zostanie użyty do zabiegu. Dokonuje się tego na konsultacji lekarskiej poprzedzającej zabieg. Następnie wybrany preparat wprowadzany jest głęboko w skórę za pomocą igły lub kaniuli w wyznaczone miejsca.
Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii 2-3 zabiegów, każdy w odstępie 4-6 tygodni.
Na ostateczny efekt trzeba poczekać około 1,5 miesiąca od wykonania zabiegu z użyciem stymulatorów tkankowych. Jest to podyktowane tym, że stymulatory mają za zadanie pobudzić skórę do naturalnej regeneracji i samoodnowy poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny. W związku z tym efekt końcowy utrzymuje się znacznie dłużej.
Stymulatory tkankowe stosuje się głównie w celu likwidacji pierwszych oznak starzenia lub opóźnienia ich pojawienia się na skórze twarzy, szyi, dekoltu i okolic oczu.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym przy użyciu specjalnego kremu zawierającego lidokainę. Podczas zabiegu możesz jednak odczuwać lekkie mrowienie lub rozpieranie, ale nie jest to bolesne.