Osocze to zasadniczy płynny składnik krwi, w którym są zawieszone elementy morfotyczne (komórkowe). Stanowi ok. 55% objętości krwi. Uzyskuje się je przez wirowanie krwi zabezpieczonej przed krzepnięciem. A czemu bogatopłytkowe ? Bo pobieramy tylko część tego osocza, w którym znajduje się najwięcej składników aktywnych!
Zabieg osocza bogatopłytkowego jest polecany w wielu przypadkach, a wskazania do jego wykonania obejmują:
Jedną z największych korzyści jest fakt, że osocze bogatopłytkowe to preparat w pełni biokompatybilny. Z racji autologicznego pochodzenia PRP nie ma więc ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Ponadto, osocze bogatopłytkowe zawiera czynniki wzrostu, które wykazują wiele korzystnych właściwości. Ich zastosowanie pozwala pobudzić fibroblasty i komórki macierzyste do produkcji kolagenu i elastyny, jak również polepsza jakość połączeń międzykomórkowych oraz poprawia mikrokrążenie w obszarze zabiegowym. W rezultacie, przeprowadzenie kuracji z osoczem bogatopłytkowym wpływa pozytywnie na koloryt, gęstość i jędrność skóry. Z kolei zabiegi wykonywane w okolicach skóry głowy przyczyniają się do wzmocnienia włosów oraz przeciwdziałają ich wypadaniu. Wykorzystanie to : osocze bogatopłytkowe na twarz, osocze bogatopłytkowe włosy,
Podobnie jak osocze bogatopłytkowe, fibryna bogatopłytkowa jest jednym z tzw. autologicznych produktów krwiopochodnych. Zawierają one dużą ilość różnych czynników wzrostu i związków, które stymulują podziały komórkowe i tworzenie tkanek. Dodatkowo stymulują angiogenezę, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu pobudzone zostają procesy regeneracji skóry, co skutkuje poprawą jej jędrności i napięcia, co odmładza jej wygląd.
Metoda ta jest w stu procentach bezpieczna, ponieważ wykorzystuje własną krew pacjenta, z której bezpośrednio pozyskiwany jest preparat. Fibryna bogatopłytkowa różni się od osocza bogatopłytkowego tym, że ma usieciowaną, trójwymiarową strukturę. Dzięki temu zawarte w niej płytki krwi mogą być dłużej stymulowane do wydzielania czynników wzrostu, które mają korzystny wpływ na skórę.
Czynnikiem różniącym otrzymywanie fibryny bogatopłytkowej jest szybkość wirowania. W przypadku fibryny bogatopłytkowej prędkość wirowania jest znacznie niższa niż w przypadku osocza bogatopłytkowego. W związku z tym nie ulega ona całkowitemu oddzieleniu i pozostaje w preparacie.
Działanie fibryny bogatopłytkowej na tkanki opiera się na dwóch podstawowych mechanizmach. Po pierwsze, dzięki wysokiej zawartości czynników wzrostu stymuluje ona różne procesy regeneracyjne tkanek. Skutkuje to szeregiem korzyści w postaci poprawy jędrności, witalności i zdrowia tkanek (np. skóry).
Mechanizm drugi to działanie płytek krwi, czyli trombocytów, które poza swoją oczywistą funkcją zapewnienia prawidłowego krzepnięcia krwi, wydzielają również znaczne ilości czynników wzrostu, co dodatkowo wspomaga działanie czynników już istniejących.